Rekrutacja przez Skype’a – czyli jak to rozegrać?

Obecnie wiele osób korzysta ze Skype’a – komunikatora internetowego umożliwiającego użytkownikom prowadzenie darmowych rozmów i jednoczesne obserwowanie się za pomocą kamer. Najczęściej kontaktujemy się w ten sposób ze znajomymi czy z rodziną. Jednak coraz częściej Skype wykorzystują firmy, które tą drogą rekrutują pracowników. Taki sposób prowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej jest bardzo wygodny zarówno dla pracodawcy, jak i kandydata, szczególnie, gdy obie strony dzieli spora ilość kilometrów.


 

Aby dobrze zaprezentować się podczas takiej rozmowy kwalifikacyjnej, prowadzonej przez Skype’a, warto się do niej solidnie przygotować. Należy bowiem pamiętać, że ma ona takie samo znaczenie, jak spotkanie twarzą w twarz z pracodawcą.

Zadbajmy więc o:

Dress Code

Trzeba ubrać się elegancko i schludnie, jak na rozmowę rekrutacyjną przystało. Niekoniecznie musi to być garnitur choć jest to mile widziane. Pewne jest, że nikt nie powinien być w dresie. I choć kamera obejmuje tylko górną partię ciała, lepiej założyć kompletny strój, łącznie z butami. Na wypadek, gdybyśmy musieli na chwilę wstać i odejść od komputera.


Otoczenie

Należy zwrócić uwagę, aby w naszym otoczeniu, widzianym okiem kamery, panował porządek. Najlepiej ustawić komputer, przez który będziemy rozmawiać w ten sposób, aby mieć za plecami gładką, jasną ścianę, wtedy nic nie będzie rozpraszać rozmówcy, a kandydat wypadnie bardziej profesjonalnie.


Spokój

Choć rozmowa odbywa się w domowym zaciszu, ma charakter oficjalny. Warto zadbać, aby na czas jej prowadzenia była w domu cisza i aby nikt z domowników nie zakłócał nam spokoju. Na czas rozmowy najlepiej też wyciszyć lub wyłączyć telefon komórkowy.


Login Skype 
Osoba rekrutująca musi znać nasz login do Skype’a. Powinien on być profesjonalny. Jeśli posługujemy się już loginem typu „misiaczek79”, najlepiej na potrzeby rekrutacji, założyć na Skypie nowe konto, którego nazwa będzie związana z naszym nazwiskiem. I ten login podać do kontaktu potencjalnemu pracodawcy.


Jakość połączenia

Należy sprawdzić, czy mamy dobre połączenie z Internetem i czy mikrofon oraz kamera działają, jak należy. Jeśli w trakcie rozmowy nastąpią zakłócenia w połączeniu i nie dosłyszymy pytania, trzeba poprosić o jego powtórzenie.  Podczas rozmowy nie należy przełączać widoku rozmówcy na pełny ekran – dobrze jest widzieć też siebie.


Zachowanie

Trzeba aktywnie słuchać tego, co mówi rekruter. Nie należy rozglądać się dookoła czy patrzeć w dół, tylko przez cały czas utrzymywać z rozmówcą kontakt wzrokowy.  Podczas rozmowy nie klikaj w klawiaturę i nie szukaj informacji w Internecie. To jest niedozwolone.

 

<h2>Skomentuj</h2>