NCBiR: 1 mld zł środków do przyznania dla uczelni

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosi pod koniec maja konkurs dla polskich uczelni. W ramach konkursu zabezpieczono 1 mld zł środków – poinformował we wtorek dziennikarzy Piotr Dardziński, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.


– Najbliższe plany dotyczące dużego konkursu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju to konkurs, który najprawdopodobniej będzie ogłoszony pod koniec maja, i z dużą alokacją, bo na 1 mld zł ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój – powiedział Dardziński. – To konkurs, który ma wspierać zmiany ustrojowe i systemowe w polskich uczelniach – dodał.

 

Wiceminister wyjaśnił, że konkurs jest o tyle niestandardowy, że zrenegocjowano warunki z Komisją Europejską.- Odeszliśmy od filozofii robienia licznych konkursów na drobne poszczególne działania, a chcemy zrobić jeden konkurs, w ramach którego uczelnie będą mogły realizować różne cele, począwszy od doskonałości dydaktycznej, przez zmianę swojej struktury organizacyjnej, przez system motywacyjny dla wykładowców” – powiedział wiceminister. – W zależności od tego, gdzie te środki będą bardziej potrzebne, uczelnie będą mogły te środki elastycznie przesuwać – dodał.

 

Wiceminister powiedział, że konkurs ma trzy strumienie finansowania, które są dedykowane trzem różnym typom uczelni. Uczelnie podzielone zostały według skali wielkości, dzięki czemu najsilniejsze uczelnie nie będą konkurowały z tymi mniejszymi. – To znaczy, że środki dostaną zarówno bardzo duże uczelnie, jak i dostaną je mniejsze uczelnie” – wyjaśnił. Szef resortu poinformował, że konkurs zostanie ogłoszony pod koniec maja, przez miesiąc potencjalni beneficjenci będą przygotowywani przez specjalny zespół do składania wniosków. – To kolejna innowacja, którą zamierzamy wprowadzić, a mianowicie zostanie powołany w NCBiR specjalny zespół, który będzie wspierał beneficjentów w przygotowywaniu wniosków. Zależy nam na tym, żeby te wnioski były dobrze przygotowane. Chcielibyśmy uniknąć sytuacji, kiedy wnioski odpadają ze względów formalnych – powiedział Dardziński.

Dodał, ze potem będzie co najmniej miesiąc na składanie wniosków, natomiast rozstrzygnięcie konkursu i podpisanie pierwszych umów nastąpi jesienią tego roku.

 

PAP – Nauka w Polsce

<h2>Skomentuj</h2>